Jaro

Jarem se příroda probouzí ze zimního spánku. Postupně se zbavuje zimních nánosů, které vstřebává půda jako podklad pro úspěšné vyklíčení nových semen a pučení stromů. Počasí je nestálé, někdy slunečné, někdy vlhké a větrné ale i zrádně chladné. Jak se můžeme zbavit svých tukových zimních nánosů a přebytečného vlhka v těle a naopak připravit půdu pro pročištění organismu?

Podle čínské medicíny jaro odpovídá elementu dřeva, zelené barvě a kyselé chuti. Dřevo symbolizuje zrod, počátek něčeho nového a následný růst. V lidském vývoji je to tedy porod a dětství a v denním cyklu ráno. Jaro je období jater a žlučníku.

Zaměřme se na dráhu jater a žlučníku a na potraviny, které mají sílu očišťovat, detoxikovat organismus, a které mají schopnost zrodu a nového života např. v podobě klíčení a nově vypučených rostlin. Játra hromadí šťávy, kontrolují množství a kvalitu krve a mají na starosti regulaci a hladký tok energie v celém organismu, ať už na psychické či fyzické úrovni. Jsou také zodpovědné za správné fungování očí, svalů a šlach. Játra, která jsou v harmonii nám po psychické stránce zajišťují, abychom byli tolerantní, spontánní a kreativní. Opak vede ke stagnačnímu toku energie – k napjatosti, podrážděnosti, vzteku a pro ženy typické PMS.

Játra oslabují pokrmy z bílé mouky, průmyslově vyráběné tuky, cukry a uzeniny, přemíra soli, dlouhé hladovky, alkohol, kouření a především stres. Na jaře je tělo přirozeně naprogramováno tak, aby se pročisťovalo. Podpoříte ho tím, když zařadíte lehčí jídla, vynecháte mléčné výrobky a budete méně solit. Obecně je vhodné jíst o trochu více syrové stravy, než jak tomu bylo v zimě. Na jaře je vhodné do jídelníčku zařazovat potraviny s lehce kyselou chutí, jako je méně zralé ovoce, ocet, pickles aj., doplňovat ibiškovým a šípkovým čajem. Kyselá chuť shromažďuje a uchovává tělesné šťávy a zabraňuje nadměrnému pocení. Vhodným očistným ranním drinkem je teplá voda s plátky citrónu (popř. 1 lžičkou jablečného octa) spolu s čajovou lžičkou kvalitního medu. Zařazujte čerstvě naklíčená semena, jarní zeleninu a hořké byliny k pročištění organismu (ředkvička, petrželka, pažitka, polníček, rukola, listy pampelišky, sedmikrásky, kopřivy, medvědí česnek a plno dalších). Lehce štiplavé potraviny nám zase pomáhají zmírňovat negativní účinky při chladnějším jarním počasí v období nachlazení ale i v období alergií. Mezi tyto potraviny patří jarní cibulka, řapíkatý celer, zázvor, řeřicha, kurkuma, majoránka, kmín, aj. Nesmíme zapomínat ani na přirozeně sladkou chuť v podobě obilovin a kořenové zeleniny na podporu sleziny.

Během zimního stravování a celkově unavené životosprávy jsme si vytvořili nechtěné tukové polštářky, cítíme se těžcí, unavení a zavodnění. Stejně tak jako na jaře uklízíme naše domy, tak stejnou očistu dopřejeme i našemu tělu. Postupně se zbavíme nechtěných nánosů a pomyslným koštětem vymeteme i ty nejzanesenější zákoutí.