Když na nás jde jaro

Snad každý druhý člověk si dává novoroční předsevzetí, ať už to jsou věci typu budu víc cvičit a jíst lépe, budu se víc učit, vydělám víc peněz, přestanu kouřit atd…Neptám se kolika lidem to vyšlo, ale ptám se, kolik lidí to po měsíci vzdalo? Kolik lidí si poctivě zavedlo diář s tím, že bude jejich průvodce cvičením, práce a plánů. Kolik lidí se na to ale po měsíci vykašlalo, diář zahodilo a plány roztrhalo? Proč se s nechutí dřít v posilovně nebo urputně vymýšlet strategické plány pro rychlý vzestup čehokoli, když na to není síla ani myšlenky?

Zkoušela jsem to neustále dokola, každý rok stejná písnička, než jsem poznala čínský pohled na roční období a stravu a s citem na naše tělo se zamyslela, proč většina předsevzetí ztroskotá skoro u zrodu i u lidí, kteří jsou opravdu rozhodnutí něco ve svém životě změnit. Odpověď je vlastně jednoduchá. Naše tělo je naprogramováno tak, že v zimě se má více odpočívat, hodně spát, méně sportovat, ale bohužel většina z nás to z pochopitelných důvodů nedodržuje. Tento koktejl je doplněn mléčnými výrobky přímo z ledničky, studenými citrusy a hromadou vánočního CUKRoví, stresem a snížená imunita, únava a vyčerpání je na světě. Z pochopitelných důvodů se po pozření takového koktejlu nemůžeme divit, že naše tělo nejásá nad náhlou změnou, ba naopak je tak unaveno, že nám to častokrát oplácí nemocí. (Proč je nejvíce chřipkových epidemií po Vánocích?)  Mnohem lepší je počkat si na moment, kdy se budeme cítit lépe, budeme mít postupně více energie a náš organismus doplní baterky od prvních jarních slunečných paprsků. Podle Čínského lunárního kalendáře začíná jaro už v únoru. V tomto období si můžete všimnout, že už začínají pozpěvovat první ptáci, prodlužují se dny a země se otepluje. Ať chceme či nechceme, tak naše tělo kopíruje rytmus přírody. Sami si nyní odpovězte, kdy je lepší udělat v životě změnu.

Nebičujme se za nesplnění svých cílů a předsevzetí. Raději si počkejme na vhodnou dobu, až budeme mít víc fyzických i duševních sil nebo až nás sluníčko nabije a jednoduše donutí k akci. Uvidíte, že vše půjde lépe. A pokud svému tělu dopřejete dostatek pohybu, čerstvého vzduchu a v neposlední řadě vhodnou stravu, veškerá přání a cíle se budou plnit daleko snadněji. ? Ale o jarní stravě až v příštím článku.