Migréna z pohledu tradiční čínské medicíny

Migréna je chronické a recidivující onemocnění, na které trpí více ženy.  Projevy mohou být intenzivnější a průběh delší než u klasické bolesti hlavy. Migréna postihuje osoby mezi 25.- 45. rokem věku a obvykle se projevuje jednostrannou ostrou, pulzující bolestí hlavy.

Studie ukazují, že migréna omezuje člověka při každodenních aktivitách a snižuje kvalitu jeho života.  Ovlivňuje jeho pracovní život z důvodu absence v práci nebo ve škole. Může vést také k depresivním náladám, ale i k CMP (cévní mozkové příhodě). To zjistili vědci z Kalifornské univerzity, kde sledovali 13000 pacientů v průběhu 25 let. Zjistili, že osoby trpící migrénou jsou náchylnější k CMP více než osoby, které migrénou netrpí.

Můžou se projevovat různé symptomy jako je například nevolnost, zvracení, zvýšená citlivost na světlo nebo hluk a podobně. Může se objevit tzv. migréna s aurou, což jsou prvotní příznaky brzkého nástupu migrény.

Příznaky aury:

  1. senzorické (snížená citlivost nebo brnění v obličeji)
  2. motorické (částečné ochrnutí nebo pocit slabosti v jedné končetině na jedné straně těla)
  3. řečové (obtížné hledání slov)
  4. poznávací (dezorientace, zmatenost)

Naopak migréna bez aury je nejčastější typ migrény, který postihuje zejména 80% pacientů.

V Inspiritě se dá i silná migréna úspěšně řešit akupunkturou a čínskými bylinkami. Dají se zmírnit průvodní projevy, ale dá se i preventivně pracovat na tom, aby se migréna postupně objevovala méně často až nakonec ustala. Důležité je být trpělivý při léčbě tohoto onemocnění. Mnohdy klient trpí roky nepříjemnou bolestí, ale postupně se lze dopracovat k částečnému ne-li úplnému odstranění těchto bolestí.

Z pohledu tradiční čínské medicíny zjišťujeme zejména tyto základní příčiny migrény:

  1. škodlivina přišla z vnějšího prostředí: nejčastěji se jedná o „vítr“. Na tento patogen může nasednout chlad, horko nebo vlhko
  2. škodlivina přišla z vnitřního prostředí: v těle je škodlivina, která může vyvolávat migrenózní stav. Jedná se především o nerovnováhu v dráze jater, což může znamenat, že se tam vyskytuje např. jaterní vítr, stoupající jaterní yang nebo jaterní oheň. Jsou to činitelé, které tam buď nemají být, nebo jsou přebujelé. Toto se často projevuje až pálivou bolestí hlavy, mohou být pálivé až zarudlé oči, zatuhlá šíje, pískání v uších, závratě nebo nevolnost.

Pro akupunkturistu je zároveň důležité vědět, zda je bolest symetrická nebo asymetrická. U symetrické bolesti se jedná většinou o nedostatek výživy (krve nebo energie). Asymetrické bolesti signalizují zejména nadbytek jaterní qi (oheň nebo vítr). Asymetrická bolest hlavy se může projevovat také po úrazu, kde se vytvořila blokáda, přes kterou nemůže krev ani energie proudit organismem.

Pokud trpíte migrénami nebo klasickými bolestmi hlavy a chcete to řešit přírodní cestou, čili bez chemie, navštivte Kliniku čínské medicíny Inspirita, kde se Vám budou věnovat zkušení terapeuté.