Podzimní posílení imunity stravou aneb rychlokvašená zelenina

To, co bylo dříve pro naše moudré babičky podzimním každodenním chlebem, je pro nás momentálně vracející se boom v podobě elixíru zdraví. Nejedná se o zázračné pilulky, ale o tradiční mléčně kvašenou (fermentovanou) zeleninu – anglicky pickles. Je to rychlý a ekonomický způsob zpracování zeleniny, který už odedávna používali naši předci k jejímu uchování přes zimu. Příprava zabere hodinu práce. Následně přichází na řadu samokvašení (několik hodin až týden) za pomoci přirozeně vzniklých bakterií. Tradiční pickles přináší tělu velké množství vitamínu C, kyseliny mléčné a zdraví prospěšných laktobacilů a enzymů. Přispívá k vybudování a udržování zdravé střevní mikroflóry, která je významná pro naše trávení a tím i pro celkovou imunitu organismu. 
Jak si zakvasit vlastní zeleninu? Je to jednoduché. Vezměte 1 kg jakékoli oblíbené zeleniny, nemusíte zůstávat pouze jen u našeho známého zelí a okurek. Přidat můžete i mrkev, cibuli, ředkev, květák, brokolici aj. Pro změnu můžete kombinovat různé varianty a chuti přidáním česneku, kopru, zázvoru, chilli papriček, křenu a koření. Vše je o vlastní chuti a fantazii. Důležité je, aby byla zelenina pečlivě očištěna a zbavena nahnilých částí. Zelí nakrouhejte najemno a ostatní zeleninu dle libosti. V čisté misce promíchejte s 15 g himalájské soli. Poté, co zelenina začte pouštět šťávu, ji pečlivě napěchujte do nádoby vhodné na kvašení (minikvašáku) nebo do klasických zavařovacích sklenic. Pokud není zelenina celá ponořená ve vlastní šťávě, je potřeba ji dolít převařenou a následně vychladlou vodu. Důležité je zeleninu stlačit, zatížit a zamezit přísunu vzduchu dovnitř, naopak je potřeba vyřešit odchod plynů, které přirozeným procesem kvašení vznikají. Kvašáky mají tento problém vyřešeny, ale co když použijete zavařovací sklenici? Hanka Zemanová např. ve své knize Nová Biokuchařka používá na zeleninu 4litrovou zavařovací sklenici a k zatížení tradiční skleněnou láhev naplněnou vodou. Některé domácnosti používají ke stlačení plastové sítko s přiklopeným víčkem, které není úplně dotažené. Lze použít i plastové nádoby s víčkem na klipsy s tím, že jeden klips nechají otevřený. Možností je spoustu. V první fázi nastupuje bouřlivé kvašení při pokojové teplotě, pokud možno dál od topení a oken. Fermentace nemá ráda změny teplot a ráda nechává „vybublávat“ vodu z nádoby, proto doporučuji sklenici postavit do misky. Poté, co zelenina po několika hodinách (dnech) utiší svůj bouřlivý proces, tak poznáme, že je hotovo. Zeleninu zavíčkujeme a zastavíme proces kvašení tím, že sklenici dáme do lednice. 
Nakonec stačí už jen ochutnat a dle doporučeného dávkování užívat hrst kdykoliv během dne. Dobrou Chuť ?

Pozn. Dejte si pozor na čistotu nádob a víček. Vhodné je před použitím nádoby vyvařit, aby kvašení nenapadly „nechtěné“ bakterie. Pokud uvidíte na zelenině nebo na víčku náznak plísně, je to znamení, že neproběhlo vše tak, jak mělo.