Dietetika

Dietetika podle TČM

„Ze tří desetin léčí lék, ze sedmi desetin správná životospráva.“ praví čínské přísloví. 

1) Země v Teorii pěti elementů – v prvku Země hraje největší roli dráha sleziny, která je zodpovědná za vstřebávání živin a rozvádění životní energie, tzv. energie čchi, do dalších orgánů. Většina lidí má vlivem moderní stravy tuto dráhu oslabenou. Následkem toho může docházet nejen k obezitě, ale také k civilizačním onemocněním. 

2) Tepelné působení potravin – podle tepelného působení můžeme potraviny rozdělit na studené, chladivé, neutrální, teplé a horké. Z toho slezině nejvíce vyhovují potraviny neutrální povahy. Přílišné extrémy, jako je horká nebo studená povaha potravin, dráhu sleziny zatěžují, a tím i zhoršují její funkci.

3) Roční období – úzce souvisí s teorií Pěti elementů a s tepelným působením potravin. Na konzultacích se naučíte, jak pracovat s tepelným působením potravin vzhledem k ročním obdobím a vzhledem k Vašim zdravotním potížím.

 

S čím Vám pomůžeme?

 • s dlouhodobou redukcí váhy
 • s potravinovými alergiemi (celiakie, laktózová intolerance)
 • s únavou, vyčerpáním
 • s nemocemi trávicí soustavy (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba…)
 • s nespecifickými trávicími potížemi (nadýmání, nevolnost, pocit plnosti, bolesti, tlak v oblasti břicha)
 • s onemocněním ledvin (revmatoidní artritidou, osteoporózou, dna…)
 • s kožními problémy (akné, exémy, lupénka…)
 • s onemocněním srdce a cév (hypertenze, vysoká hladina cholesterolu…)
 • s posílením imunity
 • s kvasinkovými infekcemi
 • s výživou dětí
 • s cukrovkou 2.typu

 

Jak probíhá dietetická konzultace?

1. konzultace

Na úvodní́ konzultaci spolu vyplníme nutriční́ a zdravotní́ anamnézu. Pochopíte principy stravování vzhledem k ročním obdobím.  Naučíte se pracovat s tepelným působením potravin vzhledem k Vašim zdravotním potížím.
Posílíme dráhu sleziny, což je velmi důležité, pokud chcete zlepšit svůj zdravotní stav.
Dostanete plán na posílení dráhy sleziny, která je zodpovědná za správné proudění energie.
Dozvíte se, které potraviny přispívají k chronickému zánětu, který je jednou z příčin většiny zdravotních problémů. 
Odnesete si dietetickou brožuru s recepty.

Další konzultace 

Na dalších konzultacích dostanete výběr vhodných a nevhodných potravin podle Vašich zdravotních obtíží a jídelníček podle ročního období. Účinnou metodou, která vede ke změně, je zapisování vlastního jídelníčku a následný rozbor na konzultaci.  Postupně budeme zařazovat nové potraviny, které zvýší nutriční hodnotu Vašeho jídelníčku. Naučíte se, jak správně kombinovat potraviny, a jakým potravinám je lépe se vyhnout.

 

Dietetické konzultace při redukci váhy

Pročištěním těla a posílením dráhy sleziny vhodnými potravinami můžeme dosáhnout zdravého úbytku váhy.  Při hubnutí je dále důležité pročistit játra a lymfatický systém.

 • TČM neřeší kalorickou hodnotu potravin, ale její kvalitu. Potraviny by měly být co nejméně zatíženy chemií a měly by odpovídat ročnímu období.
 • Díky pravidelné analýze těla hlídáme, aby váha ubývala z tuku, a ne ze svalů.
 • Při redukci váhy je vhodné́ aplikovat ušní akupunkturu, která́ pomůže nastartovat metabolismus, snížit otoky a posílit vůli.
 • Z konzultací si odnesete plán na detoxikaci těla, brožuru na posílení sleziny a jídelníček na redukci váhy. Jednotlivé kroky na sebe navazují, proto vše budeme do Vašeho života zařazovat postupně.

 

Časté chyby při redukci váhy

 • Velké množství chladivých potravin, které redukují činnost sleziny
 • Velké množství kravských mléčných výrobků
 • Častá konzumace potravin, podporujících tvorbu vlhka a hlenu
 • Nadměrná konzumace průmyslově upravených potravin, které zatěžují odpadní systémy (játra, lymfatický systém)
 • Konzumace potravin bez ohledu na roční období
 • Jídlo ve spěchu
 • Nevhodně zvolená pohybová aktivita
 • Nízká energetická, resp. nutriční hodnota jídla

 

 

Co Vám nabízíme? 

 

Pokud chcete své stravování smysluplně změnit a zorientovat se v často protichůdných doporučeních, doporučuji Vám chodit na konzultace pravidelně po dobu 3 měsíců. Objednat se můžete na hodinovou konzultaci nebo si vyberte jeden z balíčků služeb.

 

SAMOSTATNÉ KONZULTACE

60-minutová konzultace………. 800,- (včetně dietetické brožury)

30-minutová konzultace………550,- (vhodné od 4. návštěvy) 

 

BALÍČEK ZDRAVÍ 3.250 Kč

Balíček je podpůrnou terapií při řešení zdravotních problémů všeho druhu nebo jen jako prevence zdravotních problémů. Balíček Podpora zdraví obsahuje 5 dietetitických sezení (2 á 60 min, 3 á 30min) a moxování dle ročního období.

 

BALÍČEK HUBNUTÍ 5.700 Kč

nutriční terapeut

Balíček obsahuje 6 dietetitických sezení (á 60 min), 3 ušní akupunktury na hubnutí a 1 lymfatickou masáž v délce 60 minut.

 

KURZY HUBNUTÍ A DIETETIKY

Aktuálně probíhající kurzy naleznete v záložce Semináře na hlavní stránce

 

 

V Inspiritě se Vám bude věnovat naše nutriční terapeutka Bc. Lenka Volfová, DiS..

 

 

Obchůdek se zdravou výživou

Součástí kliniky je obchod se zdravou výživou, kde naleznete potraviny, vztahující se ke stravování podle tradiční čínské medicíny ale i zdravé potraviny pro širokou veřejnost. Obchůdek je koncipován do několika sekcí – snídaně, sladké i slané mlsání, dochucovadla, potraviny k rychlé přípravě i k delšímu pečení a vaření. Dále Vám můžeme nabídnout ze široké nabídky bylinných, černých, zelených i ovocných čajů, které Vám pomohou v období zdravotních neduhů nebo jen pohladí Vaše chuťové pohárky. K dispozici je i přírodní kosmetika – mýdla, deodoranty aj.

 

 

Bistro a rozvoz zdravé výživy – Inspirace výživou

Inspirace výživou nabízí denně obědy podle principu pěti elementů: vegetariánské, veganské a masové. Pestrou sezónní stravu umožňuje široká báze více než 800 osvědčených receptů a velký podíl biosurovin. Více než pět let dodává obědy  do bister a podnikových jídelen. Důležitou  podporou jejího provozu je unikátní  objednávkový systém, kde si můžete snadno objednat jídlo a vyzvednout si ho v naší provozovně v Kobylisích. Informujte se o našich rozvozových trasách, jídlo Vám můžeme také přes den dovézt domů nebo do práce.

Více na webových stránkách Bistro Inspirace