Bylinková inspirace

22.05.2023

Jaro je v plném proudu a pokud jste to ještě neudělali, je nejvyšší čas vyrazit na louku nebo do lesa a nasušit bylinky na zimu, vyrobit lahodné bylinkové sirupy nebo uvařit mastičky, na co si jen vzpomenete. A které bylinky můžeme nyní sbírat?

Jitrocel se sice velice špatně suší, zato sirup na kašel je z něj báječný. Můžete přidat i pár výhonků smrku a sirup bude ještě lahodnější. Stačí svařit s vodou, nechat přes noc stát, druhý den scedit, přidat cukr přibližně v poměru 1:1 k množství výluhu, trošku kyseliny citronové pro chuť a vařit do zhoustnutí. Takto vyrobíte i další bylinkové sirupy a medy … ze sedmikrásek, pampelišek, mateřídoušky, tymiánu, šalvěje, meduňky a mnoha dalších. 

Z černého bezu ale raději udělejte sirup za studena. Květy jen přes noc namočíte do chladné vody, druhý den scedíte a přidáme cukr a citron. Když jej v létě zalijete minerálkou, osvěžující letní limonáda je na světě. 

Pokud máte váš šálek čaje raději bez sirupu, můžete si bylinky nasušit. Listy pampelišek, kontryhel, rozrazil, sedmikráska, listy jahodníku, maliníku a břízy, sléz, šalvěj i meduňku, ty všechny je vhodné sbírat právě v tomto období. Samozřejmě s láskou a úctou a jen tolik, kolik opravdu potřebujeme. 

Zanedlouho také vykvetou hlohy a jejich omamná vůně určitě přiláká nejen ty, kdo mají potíže se srdíčkem. Květy hlohu můžeme nasušit na čaj, nebo z nich naložit tinkturu, která povzbudí unavené srdce. 

Příznivci léčivého mazání si samozřejmě také přijdou na své. Jitrocelová mast zhojí rány, vlaštovičníková pomůže od plísní a bradavic, měsíčková mast je snad na všechny kožní potíže, levandulová zklidní spálenou kůži, kopřivová a rozmarýnová pomohou bolavým kloubům … a takto bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho, protože bylinky jsou nevyčerpatelným zdrojem radosti a láskyplné léčivé síly.

Takže my máme jasno, o víkendu vyrážím na bylinky … a co vy, přidáte se?