Novinky

Občas od lidí slýchám, že mají zablokovaná esíčka, ale často mívám pocit, žesi nejsou tak docela jistí, co a kde že to mají přesně zablokované. Pojďme tedy vnést do situace s esíčky trochu světla.

Jaro. Čtyři písmena, prodlužující se dny, zpěv ptáků, ale také velké úklidy nejen šuplíků, strašáci v podobě blížících se plavkových sezón, potřeba čistit všechno a všude, hledání nejúčinnějších diet, detoxů a …… lymfatická masáž.

Energie, která se v zimním období regenerovala v hloubi Země se začíná znovu probouzet a s ní by měla začít klíčit i naše energie a síla. Skvělým pomocníkem v boji proti jarní únavě a při regeneraci po dlouhé zimě mohou být naklíčená semínka.

Dle TČM je jaro spjato s elementem dřeva, k němuž náleží také emoce hněvu, velmi důležitá emoce všech vyšších primátů. Je však důležité, aby tato emoce byla vyvážená a harmonická. V takovém případě nás náš kontrolovaný vztek, zdravé naštvání posouvá směrem dopředu. Pomáhá nám zdolávat výzvy a přináší impulsy ke změně starých vzorců, pro náš systém...

Teorie, že psychika (mysl a duch) sídlí v hlavě, tedy v mozku, vznikla až v novodobých západních kulturách. Podle čínské medicíny sídlí mysl a duše v těle, přičemž se různé dráhy a k nim příslušné orgány starají vždy o jednu část psychiky, o jeden aspekt duše.

Právě končící rok vodního Zajíce byl ideální pro vytvoření stabilního zázemí, upevnění rodinných vazeb a vybudování sítě nápomocných přátel a kolegů, abychom na to nebyli v roce Draka sami. Protože letět s větrem v zádech na křídlech dřevěného Draka – to vážně není pro sraby .

Pastu z bílého sezamu zvanou Tahini asi většinou znáte. Tato na Blízkém Východě oblíbená ingredience si našla místo i v naších kuchyních. My se však dnes podíváme na jejího ještě chutnějšího a zdravějšího brášku - Tahini pastu z černého sezamu.

Starší syn coby správné Dřevo kreativně vyzdobil celý byt, k akci ho vyburcovala poznámka mladší sestry, že ty světýlka nejdou zapojit. O co že to zvládne úplně sám? Dost se u toho vztekal, chtěl totiž letos vyzkoušet úplně nový způsob osvětlení balkonu a nešlo to tak rychle, jak si představoval.

Je tu září a s ním začátek školy, mlhavá rána, nachlazení a virozy, rýmy a kašlíky. Letní sluníčko viry a bacily odehnalo a nechalo náš imunitní systém chvíli lenošit, ale s chladnými rány a večery je nejvyšší čas, aby byl opět připraven chránit naše zdraví v plné síle.