Alergie nejen na jaře

06.05.2024

S každým (nejen) jarním obdobím přibývá počet lidí, které trápí nějaký druh alergie. 

Nejčastější je alergická rýma - ucpaný nos, vodnatá rýma a kýchání, občas jsou postiženy také oči - oči jsou oteklé, spojivky zarudlé a svědí. Alergická rýma je důsledkem reakce nosní sliznice na alergen, kterým jsou v případě senné rýmy pylové částice ve vzduchu. 

Západní léčba alergické rýmy spočívá většinou v užívání antihistaminik, která mohou kromě úlevy přinést také vedlejší účinky jako celkový útlum, točení hlavy, únavu, nespavost, nervozitu a zažívací potíže.Pokud nejsme příznivci antihistaminik a chceme potíže nejen utlumit, ale odstranit, je tu ještě možnost, podívat se na problém očima čínské medicíny. 

Z pohledu TČM je alergická rýma důsledkem nedostatečnosti systému ochranné QI plic a oslabené energie ledvin v kombinaci s větrem. Ke vziku alergických potíží přispívá také nadměrná aktivita jater, jaterní stagnace či oslabená energie sleziny.

Léčba alergie v systému TČM probíhá pomocí akupunktury a speciálně sestavených bylinných směsí a je přizpůsobena aktuálnímu období. Během pylové sezóny je pozornost zaměřená na vypuzování větrného chladu nebo větrné horkosti a harmonizaci jater. Mimo alergickou sezónu se pozornost zaměřuje na doplňování QI plic a ledvin a posilování sleziny. Velice účinným doplňkem této léčby je také ušní akupunktura. 

Podobný postup uplatňujeme také při léčbě ostatních typů alergií a intolerancí. Pro každý typ alergie či intolerance máme vhodnou bylinnou směs i akupunkturní sestavu. 

Procházky loukou bez kýchání 

Vám za Inspiritu přeje

Natalia