Pomalá dieta

01.07.2023

K létu patří i dovolená, klidné plynutí, odpočinek a líné nicnedělání … A co kdybychom tento přístup zkusili i u jídla? Pojďme při jídle zpomalit, aby náš metabolismus mohl zrychlit. A třeba ještě stihneme i zhubnout do plavek. 

Metabolismus totiž není jen souhrnem chemických reakcí v těle, které se podílejí na trávení potravy a její přeměně na energii Je to také souhrn našich myšlenek, pocitů, přesvědčení a zkušeností týkajících se jídla a přístupu k němu. První část máme většinou ošetřenou dobře, máme ve stravě dost vitamínů, minerálů a živin…, bohužel ale často přehlížíme naše pocity a celkové nastavení týkající se jídla, a tak nám ve stravě často chybí vitamín Š – štěstí, D – duše a L-láska k jídlu.

Pojďme to společně postupně měnit a být zdravější, štíhlejší a plní energie. 

Krok první – Zpomalit a zbavit se stresu u jídla.

Jíte častěji v klidu a v pohodě, kdy si můžete každé sousto vychutnat, nebo ve spěchu, v práci, u počítače, v autě, cestou někam, nebo sice doma, ale u televize?  Řešíte během jídla pět jiných věcí? Pak se na jídlo nejen nesoustředíme, protože máme pozornost jinde, ale navíc se tím dostáváme do stresu, kdy se aktivuje sympatický nervový systém a trávení se výrazně zpomaluje. Chronický mírně zvýšený stres navíc zvyšuje působení kortizolu a inzulinu, což způsobuje přibírání na váze a další stres. Pokud ovšem jíme v klidu a okolní svět na chvíli vypneme, aktivuje se parasympatický nervový systém a s ním naše plná trávicí síla. 

Cílem první lekce je: proměňte se v pomalého jedlíka.

Pokud jíte sami, zkuste si na jídlo vyhradit alespoň 10 minut, kdy budete offline a svou plnou pozornost dopřejete jídlu. Pokud jíte s ostatními, vyhlašte sami pro sebe tajný závod – vyhrajete, pokud dojíte jako poslední. Udělejte z pomalého jídla svůj nový životní styl a změňte dietní strategii – nezaměřujte se jen na to co jíte, tomu se budeme věnovat později, ale na to jak jíte,        s cílem jíst pooomaaaluuuu.

Heslo první lekce zní: Fast food je out, slow food je in! 

No a příště si povíme, jak našemu metabolismu prospívá správné dýchání. 

Tak co, jdete do toho s námi?